reklam
reklam
DOLAR32,1916% 0.02
EURO35,0137% 0.43
STERLIN41,1028% 0.35
FRANG35,2469% 0.32
ALTIN2.450,42% -0,46
BITCOIN69.799,99-0.496
reklam

MÜLTECİLERİN DÖNÜŞÜNE SURİYE’DEN İŞBİRLİĞİ

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

MÜLTECİLERİN DÖNÜŞÜNE SURİYE’DEN İŞBİRLİĞİ

Arap Bakanlar İrtibat Komitesi, Suriye’den mültecilerin dönüşü için işbirliği talep etti.

Suriye’deki yönetimle iletişimi devam ettirmek için  kurulan Arap Bakanlar İrtibat Komitesi üyeleri olan ülkeler Mısır’ın başkenti Kahire’de dışişleri bakanlarının katıldığı bir toplantı düzenledi.

Toplantıya Mısır, Ürdün, Suudi Arabistan, Irak, Lübnan ve Suriye’nin dışişleri bakanları ile Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt katıldı. Toplantıda Suriye krizi ve mültecilerin durumu konuşuldu. Toplantı sonucunda Suriye halkı ve mültecilere ev sahipliği yapan ülkelerin etkilendiği mülteci krizinin çözülmesi, mültecilerin geri dönüşünün sağlanması amacıyla Suriye hükümetinin mültecilere ev sahipliği yapan ülkeler ile işbirliğini geliştirmesi yönünde kararlar alındı.

Toplantı sonrası yayınlanan bildirgeye göre Suriye’deki gelişmeler, komiteye üye ülkelerin ve Şam yönetiminin mülteci krizinin uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde çözümüne yönelik olarak gerek komşu ülkeler, gerekse ilgili tarafların Birleşmiş Milletler ile temasa geçerek çözüme yönelik yol haritası için adımlar atılması gerektiği yer aldı.

Bildirgede,

“Toplantı Suriye krizinin insani, güvenlik ve siyasi alanlardaki olumsuz yansımalarının çözümünde Arap liderlerinin rolünün güçlendirilmesi, Suriye’nin birliğinin korunması, terörden temizlenmesi ve Suriyeli mültecilerin güvenli bir şekilde geri dönüşü için uygun şartların oluşturulması çerçevesinde organize edildi”

Taraflar, Arap Bakanlar İrtibat Komitesi’nin bir sonraki toplantısının da Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlenmesi konusunda mutabık kaldı.

Bir sonraki toplantı Irak2ın başketti Bağdat’ta düzenlenecek.

Ve yine bildirgede Suriye’nin anayasal çalışmalara yeniden başlaması için yakın dönemde Umman’ın başkenti Maskat’ta zirve düzenlenmesi yönünde karar alındı.

http://tanvakti.com

reklam