reklam
reklam
DOLAR31,1478% 0.14
EURO33,8440% 0.09
STERLIN39,5260% 0.09
FRANG35,4117% 0.18
ALTIN2.039,42% 0,36
BITCOIN1.785.03111.009
reklam

SARIYER’DE KAÇAK BETON İNŞAATI YEŞİLİ TEHDİT EDİYOR

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

IC İçtaş’ın Sarıyer’deki kaçak beton santralına karşı eylem sürüyor. Olayla ilgili dokuz kez eylem yapıldı.

IC İçtaş’ın Sarıyer Uskumruköy’de izinsiz şekilde inşaatına başladığı beton santralına karşı tepkiler sürüyor. Bölge halkının itirazlarının ardından faaliyeti durdurulan beton santralı inşaatına tekrar başlandı. Geçen hafta topladıkları imzaları Sarıyer Belediyesi’ne ileten bölge halkı dokuzuncu kez eylem yaptı. Tepkilerin ardından durdurulan santralın tekrar faaliyete geçtiği belirtilen açıklamada, “Santral doğamızı tehdit ediyor” dendi.

İstanbul Sarıyer’de doğal sit alanı olan bölgeye kaçak olarak beton santralı inşa eden Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolunu işleten IC İçtaş’ın Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Sarıyer Belediyesi’ne herhangi bir başvuru yapmadan faaliyete geçtiği iddia edildi.

Bölge halkının tepkileri üzerine  şirketin inşaatı tepkiler üzerine durdu. Şirket, bölgenin sit alanı olmasına rağmen beton santralı kurmak için faaliyete başladı. İlk olarak tesisin yapılmak istendiği alanı çeviren şirket, zemine beton döktü. Bölge halkı, inşaat faaliyetlerini fark etmesi üzerine projeyi araştırılınca   şirketin ne belediyeden ve Bakanlık’tan izin almadan inşaat faaliyeti yaptığı ortaya çıktı.

Bölgeye zarar verecek olan proje ile ilgili bölge halkının başlattığı imza kampanyasında 500’e yakın imza toplandı.

bölge halkı, kaçak projeye karşı toplanan imzaları Sarıyer Belediyesi’ne ileterek belediyenin projeye karşı durmasını talep etti. İlk olarak 18 Haziran günü eylem yapan bölge halkı dün dokuzuncu kez basın açıklaması düzenledi. Bölgenin, Karadeniz’in kıyısında Kuzey Ormanları’nın içinde eşsiz doğal güzellikleri barındırdığı belirtilen açıklamada, “Beton santralının yapılacağı en uygunsuz yer” denildi.

Ortak açıklamayı  okuyan Eren İpçizade

3 aydır tabelasız şekilde inşaatın sürdüğünü ve ağaçların kesildiğini, Kuzey Ormanları içinde yer alan  santralın sağlığı, suyu, havayı, doğayı tehdit ettiğini belirterek  hukuki süreç başlattıklarını ifade etti.

İpçizade, kaçak beton santralına karşı mücadelemiz’ başlıklı bir sunumu da içeren bir bilgilendirme toplantısı düzenleyeceklerini ve bölgedeki çevresel felakete boyun eğmeyeceklerini belirtti.

http://tanvakti.com

reklam