reklam
reklam
DOLAR32,2146% 0.1
EURO35,0414% 0.52
STERLIN41,0900% 0.34
FRANG35,2684% 0.38
ALTIN2.449,50% -0,50
BITCOIN69.710,20-0.534
reklam

Anayasa Mahkemesi Can Atalay’a hak ihlali kararı verdi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Anayasa Mahkemesi Can Atalay’a hak ihlali kararı verdi.
reklam

Anayasa Mahkemesi Can Atalay’a hak ihlali kararı verdi.

Sıra yerel mahkemede.

Milletvekili seçilmesine karşın cezaevinde tutulan TİP’li Can Atalay’ın başvurusunu görüşen AYM (Anayasa Mahkemesi) hak ihlali olduğuna karar verdi.

25 Nisan 2022’de tutuklanan Can Atalay, cezaevindeyken 14 Mayıs seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi’nden Hatay milletvekili seçilmişti.

Gezi davasında Osman Kavala ile birlikte yargılanan, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce “Türkiye Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs suçuna yardım” suçlamasıyla 18 yıl hapis cezası verilen Can Atalay’ın bireysel başvurusu dün AYM’de görüşüldü.

Milletvekili seçilerek mazbatasını aldığı halde cezaevinde tutulan Atalay için avukatları, “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma” ve “kişi hürriyeti ve güvenliği” hakkının ihlali nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne  başvurdu.

Atalay’ın bireysel başvurusunun görüşen AYM  seçme ve seçilme hakkı ve kişi güvenliği ve hürriyeti hakkı yönlerinden hak ihlali olduğuna hükmetti.

AYM görüşmesinde dokuz üye evet, 5 üye ret oyu verdi.

Şimdi süreç, AYM’nin yerel mahkemeye göndermesinde.

Atalay’ın avukatı Deniz Özen

 “Altı ay önce Yargıtay’ın resen yapması gereken bir işlemi yapmaması nedeniyle aylardır bekliyoruz. AYM bir kez daha tescil etti ki seçilmiş bir milletvekilinin cezaevinde tutulması anayasaya aykırıdır. AYM iki yönden karar verdi. Seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının ve kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği ifade edildi. Dolayısıyla Can Atalay’ın milletvekili seçildikten sonra hakkındaki yargılamanın durmaması bir hak ihlali sayıldı. İkincisi de cezaevinden tahliye edilmemesi bir hak ihlali sayıldı. Söz konusu ihlallerin giderilmesi için AYM bu kararını ilk derece mahkemesine gönderecek. Ve bu karar ilk derece mahkemesine ulaştığı an itibarıyla kendisinin tahliyesi zorunlu olacak”

dedi.

Atalay, Soma faciası, Ermenek maden kazası, Adana Aladağ öğrenci yurdu yangını, Çorlu tren katliamı dava ve gazeteci ve yazarların ifade özgürlüğü davalarında avukatlık yapmış ve Gezi eylemleri sırasında kurulan Taksim Dayanışması’nın avukatlığını yürütmüştü.

http://tanvakti.com

reklam