reklam
reklam
DOLAR32,1800% 0.07
EURO34,9826% -0.04
STERLIN40,9690% 0.03
FRANG35,3727% 0.16
ALTIN2.507,96% 0,19
BITCOIN70.256,21-1.937
reklam

CHP ANKARA İL KONGRESİNİ KILIÇDAROĞLU’NUN EKİBİ KAZANDI….

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Ümit Erkol, CHP Ankara İl Başkanı seçildi…

340 oy alan Ümit Erkol yeni il başkanı oldu. Erkol’un rakibi Sercan Çığgın ise 241 oy aldı.

CHP’de değişim isteyen bazı isimlerin desteklediği Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Sercan Çığgın ve Genel Merkez’e yakınlığı ile bilinen Ümit Erkol’un yarıştığı CHP Ankara İl Kongresi, Ankara Atatürk Spor Salonu’nda düzenlendi. Kongreye Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, CHP genel başkan adayı Örsan Öymen ve CHP milletvekilleri katıldı. Partinin İzmir ve Konya il kongrelerine katılan CHP genel başkan adayı Özgür Özel’se Ankara İl Kongresine katılmadı. Özel aynı saatlerde gerçekleşen Mersin kongresindeydi.

Divanın oluşturulmasıyla başlayan kongrede divan başkanlığına Maraş Milletvekili Ali Öztunç seçildi. Kongrenin başlangıcında yaptığı konuşmada “CHP’de duygusal kopuş var”, “CHP büyükşehirleri kaybedecek” diyenler için “AKP’li trol ağzıyla konuşuyorlar” dedi. Konuşmasında İYİ Parti kanadından gelen CHP’ye yönelik açıklamalara da gönderme yapan Öztunç, “Dışarıdan CHP’yi dizayn etmeye çalışanlar var. Daha düne kadar ortaklık yaptıklarımız, aynı masada oturduklarınız CHP’yi dizayn etmeye çalışıyorlar. Biz CHP’nin dışarıdan dizayn edilmesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Kongrede Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da söz aldı ve “Göreve geldiğimiz andan Ankara’da kirli siyaseti ortadan kaldırdık. Ama görüyoruz ki seçim yaklaştıkça karalamalara başladılar. Biz bunlara karşı efsunluyuz, alışkınız. Vız gelip tırıs gidecekler. Attıkları iftiralara kendileri bulaşacaklar” ifadelerini kullandı.

Kongrede söz alan bir başka isim de 14-28 Mayıs seçimlerinde Kılıçdaroğlu’nun yakın kurmayı olarak görev yapan İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı oldu. Seçim sonrası ilk kez konuşan Salıcı, 14 – 28 Mayıs seçimlerinde 6 siyasi partinin ve 6 liderin bulunduğu bir ittifak kurulduğunu ama seçimin kaybedilmesinin ardından tüm eleştirilerin Kılıçdaroğlu’na yöneldiğini söyledi, “’Biz yemeği hep beraber yedik ama hesabı Kılıçdaroğlu ödesin’ deniyor. Bu doğru değil. En büyük sorumluluk adayımız olduğu için Sayın Kılıçdaroğlu’nda. Ama bütün faturayı Kılıdaroğlu’na kesersek işi minvalinden çıkarmış, eleştiriyi inkarcılığa dönüştürmüş oluruz” dedi. Kılıçdaroğlu’na yönelik eleştirilere değinen Salıcı, “Bizim reisle, führerle işimiz yok. Biz kendi genel başkanımızı severiz, sayarız, arkasından yürürüz, akşam televizyonlarda meze edenlerin karşısında dururuz, saygınlığını koruruz” ifadelerini kullandı.

Ümit Özkol konuşmasında “Geminin battığını zannettiler batan gemiden birer birer atladılar. İndikleri kara parçasına da yenilikçilik adını koydular. Bir gün önce Kılıçdaroğlu doktrini anlatacaksın, bir gün sonra yenilikçi olacaksın. Yok öyle yağma” dedi.

CHP Ankara il kongresini Genel Merkez’in adayı olduğu ifade edilen Ümit Erkol kazandı. Değişimcilerin desteklediği ifade edilen Sercan Çığgın’a 99 oy fark atan Erkol, Ankara il örgütünün yeni başkanı oldu. Erkol 340, rakibi Çığgın 241 oy aldı.

Seçimin blok liste yöntemi ile yapılması sebebiyle Erkol’un listesi de hiçbir değişiklik yapılmadan seçilmiş oldu. Seçilen 72 delege büyük kurultayda oy kullanacak.

 

reklam