reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

İBB SERGİSİNE İNCELEME BAŞLATILDI…

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Gericilerin daha önceden de tepkisini çeken Ortadan başlamak adlı sergi hakkında cinsellik ve LGBT propagandası yapıldığı gerekçesiyle  inceleme başlatıldı.

23 Haziran 2023 tarihinde İstanbul büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Feshane’de açtığı   “Ortadan Başlamak” adlı sergi hakkında inceleme başlatıldı.  Serginin açılmasından bu yana gerek İslamcı kuruluşlar, gerekse tarikat ve cemaatlerin hedefi haline gelmiş, ve bu gruplar tarafından saldırı girişiminde bulunulmuştu.

Sergide cinsellik ve çıplak konulu fotoğrafların yer almasını iddia ederek,  LGBT propagandasının yapıldığını öne süren gerici gruplar tüm saldırılarına rağmen İBB’nin sergiyi iptal etmemesi karşısında, şikayette bulunarak  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme ve aşağılama” suçundan soruşturma açmasına neden oldu.

Savcılık, soruşturmaya göre serginin düzenlenmesinden sorumlu kişileri belirlemek için İBB Genel Sekreterliği’ne yazı gönderdi, ilgili adres bilgilerini isteyerek soruşturma açıldığını belirtti.

Yazıda Ortadan Başlamak konulu  serginin organizasyonundan sorumlu kişilerin iletişim bilgilerinin acilen cumhuriyet başsavcılığına gönderilmesinin istendiği ifadeler yer aldı.

Sergiye Yesevi Alperenler Teşkilatı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Mican, 24 Temmuz’da suç duyurusunda bulundu. Aynı lişi Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde yaptığı basın açıklamasında  sergide eşcinsellik içeren tabloların yer aldığı ve LGBT propagandası yapıldığını öne sürerek Dini değerlere hakaret, aşağılama ve kin ve düşmanlığa tahrik” iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuş,  ve “Biz bu sergiyi kaldırmasını biliriz” ifadesini kullanmıştı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, konuyla ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Artİstanbul Feshane’deki “Ortadan Başlamak” adlı sergisi hakkında başlatılan incelemeye tepkisini utanç verici ve demokrasi adına bir kepazelik olarak değerlendirdi.

Konu ile ilgili olarak Ataol Behramoğlu:

Yönetim ne yazık ki halkımızı, birbirine karşı düşmanlaştırıyor. En değerli, en saf güzelliklerimizi karartmakta ve çirkinleştirmektedir. Dolayısıyla halkın kin ve düşmanlığa teşvik edilmesinin sorumlularını başka yerde değil, kendi içlerinde aramaları gerekir.

Bedri Baykam:

Türkiye’yi gerici bir eksene sokmaya çalışan güçler ne yapacaklarını şaşırdı. Olur olmaz dayatmalar, baskılar ve davalarla özgür Türkiye’yi ve demokrasiyi hiçe sayıyorlar. Bir yandan İBB’yi hırpalamaya çalışmak bir yandan da sanat dünyasına gözdağı vermenin peşindeler. Sanatçılar bu baskılarla geri adım atmazlar ancak ileri adım atarlar. Kendi açılarından da büyük bir hesap hatası yapıyorlar.

Orhan Aydın:

“Tükürürüm böyle heykelin içine” diye başlayan bu saldırı artık net bir şekilde AKP’nin bütün ortakları aracılığıyla ayyuka çıkmıştır. Yaşanan açık adıyla faşizmdir.

Türkiye Yazarlar Sendikası:

Sanata soruşturma değil takdir ve destek gerekir. Sanat suç değildir. Soruşturmanın sanatçıya yönelik baskı amacıyla açıldığını düşünüyoruz ve derhal kapatılmasını talep ediyoruz. Üyelerimizi, yazarları sanatçıları mücadeleye çağırıyoruz.

açıklamasını yaptı.

Serginin küratörü Feyyaz Yaman ise;

Biz bu saldırılar ve müdahaleler karşısında kararlıyız. Yılmak gibi bir durum söz konusu değil, bu bir mücadelenin bütünüdür, mücadeleye devam edeceğiz.

dedi.

http://tanvakti.com

reklam