reklam
reklam
DOLAR32,1916% 0.02
EURO35,0137% 0.43
STERLIN41,1028% 0.35
FRANG35,2469% 0.32
ALTIN2.450,42% -0,46
BITCOIN69.799,99-0.496
reklam

Madende Açlık Grevi

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

SSS Yıldızlar Holding’e bağlı Doruk Madencilik’te (Eskişehir) çalışan işçiler hakları için başlattıkları açlık grevini sürdürüyor.

165 emekçi greve katıldı. Grevde 48 saat doldu. İşçiler haklarını alabilmek için eylemi devam ettirmeyi düşünüyor.

Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde, Doruk Madencilik işçileri, haklarını alamadıkları için yer altında açlık grevine başladı.  Grev 48 saattir sürüyor.

Mihalıççık ilçesine bağlı  Koyunağılı köyündeki Doruk Madencilik şirketine ait Yunus Emre Termik Santrali’ndeki kömür maden ocağında çalışanlar beş gün haklarını alamadıkları gerekçesiyle oturma grevi yaptı.

Oturma grevi sonrası da herhangi bir değişme olmayınca açlık grevi yapmak için madene girdi. Maaş ve sosyal haklarının ödenmediği için açlık grevine başlayan işçiler toplam 165 kişi. Greve katılan işçilerden ikisi rahatsızlanarak dışarı çıkartıldı. Grev 48 saattir sürüyor.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Orta Anadolu Şubesi Şube Sekreteri Selim Arslan;

Maaş ve sosyal haklarını almadıkları için zorunlu olarak eyleme başladıklarını iletti.

“12 Aralık 2022 tarihinde burası TMSF’den Yıldızlar Es Holding’e devredildi. Yaklaşık 9 ay oldu. 250 kişiyi süresiz izne ayırdılar. Bu izne ayrılan arkadaşlardan 240’ı başka sektörlere gittiler. Giden arkadaşların tazminatlarını bize en geç 3-4 ayda ödeme vaadinde bulundular. Ama yaklaşık 9 ay geçmesine rağmen hiçbirine ödeme yapılmadı. Akabinde çalışma sürerken çalışan arkadaşlarımızdan kesilen paralar hesaplarına aktarılmadı. İcra kesintileri hesaplarına aktarılmadı. Temmuz ayı itibariyle 165 kişi habersiz bir şekilde yer altında çalışırken yer üstüne çıkartıldı. Normalde kendilerine tebliğ edilmeleri lazımdı. Bunların hiçbiri olmadı. Bu da bardağı taşıran son damla oldu. Pazartesi günü eylemi başlattık. Oturma eylemiydi. Ne devletin, ne şirketin malına zarar vermeden, şirkette işleri aksatmadan vardiyası gelen arkadaşlarımız işlerinde çalıştı. Vardiya çıkışında oturma eylemine geçtiler. Dört günde biz sonuç alamadık. Arkadaşlar daha sonra yeraltında oturma ve açlık grevi yapıyoruz dediler. Bu karar Perşembe günü saat 16’da alındı ve yer altına indiler. Eylem 48 saate yaklaştı. İki kişi rahatsızlandı, onları hastaneye gönderdik. 112’yi aradığımız zaman ambulanslar geliyor, rahatsızlananları hastaneye götürüyorlar. Yeraltı eylemi başladığında müdürler geldiler. Birkaç teklifte bulundular. Şu ana kadar vaatler yerine gelmediği için arkadaşlarımız onlara inanmıyor. Paramızı istiyoruz dediler. Yeraltında şu anda 163 kişi var. 48 saattir aç ve susuzlar.”

Dedi.

48 saattir açlık grevinde bulunan işçilerden Sinan Koçak madende yaptığı kayıt ile yaptığı konuşmada;

“TMSF’den SSS Yıldızlar Holdinge bağlı Doruk Madenciliğe devrolmuş bulunan madencilik çalışanlarıyız. Bizler şirketimizden devr olduktan sonra 250 kişi ücretsiz izne çıkarılmaya zorlandık. Geriye kalan arkadaşlarımız ise maaşlarını düzensiz ve zamanında alamadılar. Bu süreçte bu ücretsiz izin sürecine dayanamayıp işten ayrılan arkadaşlarımıza da vaat edilen kıdem tazminatları ödenmedi. O günden bugüne kadar bizler bu şartlara katlandık. 7’nci ve 8’inci ayın maaşları bize bildirim yapılmaksızın yer üstü sigortası ve yer üstü maaşı olarak yatırılmış durumdadır. Bu noktada bizler sendikamız öncülüğünde yönetime başvurduk, sendikamız birçok görüşmeler yaptı fakat olumlu neticeler alınmamıştır. Pazartesi günden itibaren işimizi aksatmadan vardiyalarımıza gelerek vardiya sonlarında evlerimize gitmek yerine oturma eylemi yaprak hak aramak başladık. Bundan da bir netice alamadığımız için sendikamız öncülüğünde yer altında eylem kararı alınmıştır. Bu karara uyarak bizler de haklarımızı alabilmek için sonuna kadar bu eylemi devam ettirmeyi düşünüyoruz.”

dedi.

http://tanvakti.com

reklam