reklam
reklam
DOLAR32,5851% -0.65
EURO34,9955% -0.73
STERLIN41,4175% -0.64
FRANG36,8663% -0.02
ALTIN2.440,87% -0,18
BITCOIN64.510,00-3.385
reklam

YARGITAY’IN AYM KARARINA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMASI SONRASI KRİZ BÜYÜYOR…

Yayınlanma Tarihi : Google News
YARGITAY’IN AYM KARARINA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMASI SONRASI KRİZ BÜYÜYOR…
reklam

YARGITAY’IN AYM KARARINA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMASI SONRASI KRİZ BÜYÜYOR…

Can Atalay için hak ihlali kararı veren AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunan Yargıtay’a itirazlar sonrası kriz büyüyor.

Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay hakkında verdiği ihlal kararına uyulmamasına hükmederek karara imza atan üyeler hakkında suç duyurusunda bulunan yargıtayın kararına tepkiler sürüyor.

Abdullah Gül;

“Yüksek yargı organlarının yetki ve sorumlulukları Anayasamızda sarih bir şekilde belirtilmiş olmasına rağmen Yargıtay’ın dün aldığı kararın izahı mümkün değildir. Vaktiyle Anayasa Mahkemesi’nin özgürlük karşıtı vesayetçi kararlarını tenkit ve reddetmiş ama Anayasa’ya uyarak gereğini yerine getirmiştik. Anayasa Mahkemesi’nin İnsan Hakları Sözleşmesi’ne uygun özgürlükçü kararlarını ve bu kararı alan üyelerini Yargıtay’ın hedef yapması çok yanlış olmuştur.

Hukuk sistemi ve adalete olan güvenin kaybolmaması hayati derecede önemlidir. Ayrıca ekonomi ve dış politika uygulamalarında Türkiye’nin itibarını zedeleyecek ve hükümeti zor duruma sokacak bu hukuk kaosunun hızlı bir şekilde, olgun bir demokrasi anlayışı ve anayasal çerçevede çözümü bir zarurettir.”

İYİ Parti sözcüsü Kürşad Zorlu, Yargıtay önünde yaptığı basın açıklamasında;

“HSK derhal bir soruşturma başlatmalıdır. Sayın genel başkanımızın da talimatları doğrultusunda, Hukuk Politikaları Başkanlığımızca en geç yarın HSK’ya suç duyurusunda bulunuyoruz.”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu;

“Bu darbe girişimi mutlaka bitirilmelidir. Bu meydan okumanın hesabı sorulmalıdır. Yargıtay üyeleri derhal istifa etmelidir. Eğer istifa etmiyorlarsa karara imza atan tüm Yargıtay üyeleri görevden el çektirilmeye davet edilmelidir.”

açıklamasını yaptı.

http://tanvakti.com

reklam