reklam
reklam
DOLAR32,2159% 0.09
EURO35,0494% 0.54
STERLIN41,1488% 0.47
FRANG35,2874% 0.44
ALTIN2.452,68% -0,37
BITCOIN69.882,03-0.14
reklam

Ekvador’da, Cumhurbaşkanı Daniel Noboa silahlı iç çatışma hali ilan etti…

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ekvador’da, Cumhurbaşkanı Daniel Noboa silahlı iç çatışma hali ilan etti…
reklam

Ekvador’da, Cumhurbaşkanı Daniel Noboa silahlı iç çatışma hali ilan etti…

Güney Amerika’da yer alan Ekvador’da, yabancı uyuşturucu çeteleri kaynaklı silahllı isyan  durumu yaşanıyor.  Cumhurbaşkanı Daniel Noboa, ülkede  silahlı iş çatışma hali ilan etti.

Ekvador’un Guayaquil kentinde canlı yayın sırasında baskın kapılan bir televizyon kanalında kanal çalışanları rehin alındı. Cumhurbaşkanı olay üzerine  orduya, ülkede düzeni sağlama emri verdi. Silahlı kişiler tarafından stüdyo baskını, üniversite ve bazı  kamu kurumlarına yönelik saldırılar sürerken, başkent Quito’da yağma olayları başladı.

Cumhurbaşkanı Noboa’nın cezaevlerindeki durum nedeniyle olağanüstü hal ilan etmesiyle şehirde şiddet olayları başladı.  Çete üyesi olduğu şüphesiyle en az 300 kişi gözaltına alındı.  Cezaevinden kaçan iki uyuşturucu çetesi lideri ve cezaevinde çıkan olaylar sonrası sokaklarda çatışmalar başladı. Halen ülkedeki, Turi cezaevinde çete üyeleri tarafından bazı gardiyanlar rehin alınmış durumda.

Ekvador uyuşturucu depolama, işleme ve dağıtımında önemli bir merkez olup, ülkede 20’den fazla suç çetesi güçlü durumdadır. Bu çeteler cezaevlerinden yönetilmekte ve  Meksika ve Kolombiya’daki büyük uyuşturucu kartelleriyle bağlantılı hareket etmektedir. Seçim sürecinde Ağustos ayında, cumhurbaşkanı adayı Fernando Villavicencio’nun öldürülmesinde de çetelerin parmağı olduğu düşünülüyor.

23 Kasım 2023’te iktidara gelen Daniel Noboa,  ekonomiyi iyileştireceğini ve cezaevlerinde köklü reformlar uygulayacağını programında açıklamıştı.  Noboa göreve başladıktan sonra başlayan cezaevlerindeki operasyon sonrası sokak çatışmaları hızla arttı. Şiddet dalgası nedeniyle Cumhurbaşkanı Daniel Noboa hükümeti 60 gün süreyle olağanüstü hal ilan etmişti..

http://tanvakti.com

reklam