reklam
reklam
DOLAR32,1884% 0.01
EURO35,0647% 0.56
STERLIN41,1525% 0.46
FRANG35,2703% 0.37
ALTIN2.451,53% -0,41
BITCOIN69.286,44-0.775
reklam

İBB’nin yeni yurt açmasına AKP ve MHP’den engel

Yayınlanma Tarihi : Google News
İBB’nin yeni yurt açmasına AKP ve MHP’den engel
reklam

İBB’nin yeni yurt açmasına AKP ve MHP’den engel

AKP dönemindeki belediye tarafından TÜGVA, Ensar Vakfı, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı ve İlim Yayma Vakfı’na verilen binaları İstanbul Büyük Şehir Belediyesi (İBB)  öğrenci yurdu yapmak için geri almak istedi.

AKP’li ve MHP’li meclis üyeleri engel oldu.

Öğrencilerin barınma sorununu çözmek amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi, AKP döneminde yandaş vakıf, dernek ve cemaatlere tahsis edilen yurtları geri almak için harekete geçti.

İBB’nin mevcutta 12 ilçede 14 yurt ile öğrencilere hizmet veriyor. İBB bu yıl başvuran 22 binden fazla öğrencinin yalnızca 5.191’ini yurtlara yerleştirdi.

CHP’li meclis üyeleri, 10 Ekim 2022 tarihinde verdikleri önerge ile AKP döneminde tahsis edilen dört yurt binasının geri almak istedi.

Daha önce İBB’ye ait olan bu binalar;

Üsküdar’da Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA), Çatalca’da Ensar Vakfı
Kadıköy’de Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı
Eyüpsultan’da İlim Yayma Vakfı’nın kullandığı binalar

İBB’nin İstanbul’da yurt ihtiyacı için meclise sunduğu yönerge;

“İBB yönetimi olarak öğrenci yurtlarının geliştirilmesine özel bir önem veriyoruz. Ekonomik krizin ülkemizde yaşayan herkesi derinden etkilediği bu günlerde gençlerimize sağlamış olduğumuz yurt hizmetinin daha da önemli olduğunu biliyoruz. Yeni dönemde İBB yönetimi fikri hür, vicdanı hür gençlerin yetişmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Bir kamu kurumu olarak İBB, hükümetin bu alanda bıraktığı boşluğu doldurarak en temel görevlerinden birini yerine getirmektedir. Bu bağlamda geçmiş dönemlerde bazı vakıf ve derneklere meclis kararıyla tahsis edilen İBB taşınmazlarının yeniden İBB’ye iadesini sağlamak ve öğrencilerimize yurt hizmeti verilmesi amacıyla, teklifimizin meclis gündemine alınmasını talep ediyoruz”

denilmiş fakat  önerge AKP’li meclis üyeleri tarafından bir yıl boyunca bekletilmişti.İBB Meclisi’nin Ekim ayı oturumunda görüşülen önerge ile ilgili olarak AKP’li ve MHP’li meclis üyeleri ilgili binaların geri alınmasına karşı çıkıp ret oyu kullandı.

Önerge oy çokluğu ile reddedildi.

http://tanvakti.com

reklam