reklam
reklam
DOLAR32,1800% 0.07
EURO34,9826% -0.04
STERLIN40,9690% 0.03
FRANG35,3727% 0.16
ALTIN2.507,96% 0,19
BITCOIN70.256,21-1.937
reklam

İsrail ile Hamas 4 gün geçerli ateşkes ve rehine takası için anlaşma yaptı…

Yayınlanma Tarihi : Google News
İsrail ile Hamas 4 gün geçerli ateşkes ve rehine takası için anlaşma yaptı…
reklam

İsrail ile Hamas 4 gün geçerli ateşkes ve rehine takası için anlaşma yaptı…

İsrail kabinesi hamas ile 4 günlük ateşkesi ve rehine takasını onayladı

İsrail ve Hamas arasında dört günlük bir ateşkes yapılması ve karşılıklı olarak rehinelerin takası ile ilgili kabine İsrail kabinesinde onaylandı.

Katar’ın arabuluculuk yaptığı anlaşmaya göre  İsrail hapishanelerinde tutulan kadın ve gençler de serbest bırakılacak.

İsrail’in yaptığı açıklamaya göre;

“İsrail hükümeti için tüm rehinelerin evlerine dönmesi zorunludur. Bugün hükümet bu amaca ulaşılması için kadın ve çocuk en az 50 rehinenin dört gün içinde serbest kalmasını öngören anlaşmayı onayladı. Bu sırada çatışmalara da dört gün ara verilecek.

Her 10 rehinenin salıverilmesiyle, çatışmalara verilen araya bir gün daha eklenecek. İsrail hükümeti, İsrail Ordusu ve güvenlik birimleri tüm rehinelerin evlerine dönmesi için savaşa devam edecek, Hamas’ın yok edilmesini tamamlayacak ve Gazze’den İsrail’e yeni bir tehdidin daha gelmemesini garanti altına alacak.”

dedi.

Hamas, insani ateşkesi” memnuniyetle karşıladıklarını,  anlaşmayla İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinli’nin serbest kalacağını belirtti.

Katar ve Mısır’ın arabuluculuğuyla karara varılan anlaşmaya göre,  İsrail Gazze’nin güneyindeki hava faaliyetlerine dört gün son verecek.

Hamas ise;

“Ateşkes anlaşmasını duyururken, parmaklarımızın tetikte kalacağını ve muzaffer savaşçılarımızın halkımızı savunmak ve işgali yenilgiye uğratmak için görevde olacağını teyit ederiz”

açıklamasını yaptı.

Çatışmalara verilecek aranın zamanı 24 saat içinde duyurulacak. ABD Başkanı Joe Biden,  rehinelerin anlaşmanın uygulanmasıyla aileleriyle buluşacak olmasından müthiş bir hoşnutluk duyduğunu söyledi.

7 Ekim’de başlayan Hamas’ın saldırısıyla  240’a yakın kişiyi rehin alan Hamas2ın verdiği bilgiye göre İsrail’in Gazze Şeridi saldırılarında 5,600 çocuk olmak üzere toplamda 14 binden fazla Filistinli öldü.

http://tanvakti.com

 

reklam