reklam
reklam
DOLAR31,9436% 1.02
EURO34,6201% 0.86
STERLIN40,5269% 0.98
FRANG36,1930% 1.04
ALTIN2.123,42% 1,07
BITCOIN1.996.4042.48
reklam

Merkez Bankası’nın yeni kararıyla KKM payına sınırlama getirildi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Merkez Bankası son aldığı kararla TL mevduata teşvik, KKM payında sınırlamaya gitti. Bu doğrultuda daha önce uygulanan yabancı para mevduatından KKM’ye dönüşüm hedefi uygulaması ve  TL payına göre ilave/indirimli menkul kıymet tesis uygulaması da kaldırıldı.

Yeni düzenlemeye göre Türk lirası (TL) mevduatları artıracak, Kur Korumalı Mevduat’ı (KKM) azaltma hedefi öngörülüyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının aldığı kararla; Menkul Kıymet Tesisi Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği ve Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yapılan düzenlemelerle TL mevduatlar artması, kur korumalı hesaplardan TL mevduatına geçilmesi ve  KKM’nin azaltılması isteniliyor. gözetiliyor. Yeni kararın finansal istikrarı güçlendireceği düşünülüyor.

Kararın açıklanması sonrasında Merkez Bankası tarafından kur koruma desteği sağlanan hesaplardan  TL hesaplara geçiş sağlanarak  kur korumalı hesapların yenilenmesi ve kur koruması olmayan TL hesaplarında da TL payının artması hedeflenmiştir.

 

reklam