reklam
reklam
DOLAR32,7569% -0.11
EURO35,1083% -0.01
STERLIN41,5109% -0.19
FRANG36,7807% -0.2
ALTIN2.453,38% -0,19
BITCOIN66.739,990.727
reklam

Anadolu Liselerinde Yabancı Dil Ders Saati Düşürüldü..

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Anadolu Liselerinde Yabancı Dil Ders Saati Düşürüldü..
reklam

Anadolu Liselerinde Yabancı Dil Ders Saati Düşürüldü..

Milli Eğitim şimdi de Anadolu Liselerine el atarak oradaki eğitim kalitesini düşürdü. Daha önce proje okul yapılarak ve yabancı dile ayrılan saatler de azaltılan Anadolu liselerinin diğer okullara herhangi bir farkı da kalmadı. Veliler durumdan tepkili.

Üniversite yarışında rekabet gücü çok yüksek ve kaliteli eğitimle öğrencilerin kazanmak için çaba sarf ettiği Anadolu liselerinin cazibesi azaltılmaya devam ediyor.

Öğrencilerin en fazla girmek istediği Anadolu liseleri proje okul yapılarak eğitim kalitesinin düşürülmesi amacı gerçekleştiriliyor. Ders programında değişiklik yapılarak yabancı dil derslerinde azaltılmaya giden bu okullarda yabancı diller ve edebiyatı dersleri de programdan çıkarıldı.  Bu durum  Anadolu liselerinde yabancı dil öğretiminde büyük düşüş getirecek.

Ülkede yabancı dil öğreten ve bu ihtiyacı en iyi karşılayan ve bu amaç doğrultusunda kurulmuş olan Anadolu liseleri yabancı dil ağırlıklı eğitim veren kurumlar idi. Önceleri her sınıfta dörder saat ilk tercih edilen yabancı dil, haftada iki saat ise ikinci yabancı dile ayrılmıştı. Hazırlık sınıfı olan bu liselerde dört saat birinci yabancı dile  9,10,11,12. sınıflarda ikişer saat ikinci yabancı dil okutuluyordu. 2023-2024 öğretim yılında ise ikinci yabancı dil sadece hazırlık sınıfında dört saat olmak üzere diğer sınıflardan kaldırıldı.

Yabancı dil eğitimi almak için öğrencilerin tercih ettiği,  gerek nitelikli eğitim vermesi ve  iyi düzeyde yabancı dil öğrenebilmek için öğrenim görmek istedikleri ve kazanmak için yıllarca hazırlandığı bu okullarda din eğitimine daha çok zaman ayırılması için bu değişiklik yapıldı.

reklam