reklam
reklam
DOLAR32,3346% 0.06
EURO34,4978% -0.58
STERLIN40,4007% -0.48
FRANG35,4512% -0.18
ALTIN2.488,60% 1,12
BITCOIN2.352.2951.683
reklam

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri’nden Türkiye raporu…

Yayınlanma Tarihi : Google News
Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri’nden Türkiye raporu…
reklam

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri’nden Türkiye raporu…

Uygulanmayan AYM ve AİHM kararlarının anayasal düzenin zayıflamasında etken.

Bugün, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic, Türkiye’de insan hakları, ifade özgürlüğü ve yargı bağımsızlığı konulu raporunu yayınladı. 

Raporda, Türkiye’de ifade ve basın özgürlüğünün endişe verici düzeyde gerilediği medyanın yüzde 90’ının hükümet kontrolünde olduğu ve bu nedenle demokratik tartışma ortamını engellediği ifadeleri yer aldı.

14 sayfalık raporda, Türkiye’de insan hakları savunucuları, kadın hakları ve LGBT savunucularının baskıyla karşılaştığı, Türk hükümeti ve mahkemelerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Anayasa Mahkemesi (AYM) kararlarını uygulamadığı ve bu durumun anayasal düzeni zayıflattığı konularına dikkat çekildi.

Raporu hazırlayan Mijatovic, Türkiye’ye ziyaret talebinde bulunduğunu fakat Ankara tarafından kabul edilmediğini belirtti.

Strasbourg merkezli Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Mijatovic hazırladığı raporda;

Türkiye’deki insan hakları, ifade ve basın özgürlüğü, insan hakları savunucuları ve sivil toplumun durumu, Türk yargısının bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusundaki gözlemlerini raporlaştırarak,  Türkiye’de gazeteciler, insan hakları savunucuları ve sivil toplumun giderek artan düşmanca bir ortamda görev yapmak durumunda kaldıklarını, ülkedeki ifade özgürlüğünün endişe verici ölçüde tehlike arz ettiğini ifade etti.

reklam