reklam
reklam
DOLAR30,9170% 0.01
EURO33,4282% -0.08
STERLIN39,0559% 0.01
FRANG35,0692% -0.05
ALTIN2.012,86% 0,04
BITCOIN1.629.4581.37
reklam

Beşiktaş’ta 6 Şubat anmasına müdahale…

Yayınlanma Tarihi : Google News
Beşiktaş’ta 6 Şubat anmasına müdahale…
reklam

6 Şubat depreminin yıl dönümünde İstanbul Beşiktaş’ta düzenlenen basın açıklamasının ardından polis, anmayı düzenleyenlere müdahale etti. Gözaltına alınanlar var.

6 Şubat 2023’te yaşanan deprem felaketinin birinci yıl dönümünde DİSK, KESK, TMMOB ve Türk Tabipler Birliği, Beşiktaş Barbaros Bulvarı’nda anma etkinliği düzenledi.  Etkinlik sonrası basın açıklaması yaptı. “Gün gelecek, devran gelecek AKP halka hesap verecek” “AKP’den hesabı emekçiler soracak” sloganları atılarak,   “6 Şubat depremini unutmadık” yazılı pankart açıldı. “Yüz binlerin katili saray rejimi”, “Kahrolsun enkaz düzeniniz”, “Unutmak yok, affetmek yok, helalleşmek yok” sloganları atılması sonrasında polis grubun dağılması için uyarı yaparak eylemcilere Beşiktaş İskelesinde müdahale etti. Polis, Kadıköy vapuru girişini abluka altına aldı. Müdahale sonucunda çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Etkinlik, depremde hayatını kaybedenler anısına saygı duruşuyla başladı. TMMOB İstanbul İl koordinatörü Seyfettin Avcı,;

“Depremde yaşanan kayıplara ve yıkımlara ilişkin tüm veriler aradan geçen 1 yıl sonunda henüz tam anlamıyla açıklanmış değildir. Depremin ilk günlerinde, yaşanan yıkımın büyüklüğü toplumdan saklanmaya, her şeyin kontrol altında olduğu imajını yaratmaya çalışıldı.  Afetle mücadele konusunda büyük bir başarısızlık gösteren AKP iktidarı, ilk günden itibaren sorumluluğu üzerinden atmak için elinden gelen her şeyi yaptı. Felaketin boyutlarını büyüten ve hepimizin canının daha fazla yanmasına neden olan şey ise afet sonrasında yaşananlar oldu. Deprem sonrasında arama kurtarma faaliyetlerinde yaşanan zafiyetler nedeniyle binlerce kişi günlerce enkaz altında kurtarılmayı bekledi. Depremzedeler enkaz altındaki yakınlarını kurtarabilmek için ne bir arama kurtarma timine, ne de gerekli teçhizata ulaşabildiler. AFAD’ın yetersizliğine ve beceriksizliğine, bir yardım kuruluşu olmaktan çıkartılarak bir şirket haline dönüştürülen Kızılay’ın skandalları eklendi. Depremzedeler haftalarca çadır beklerken, Kızılay’ın elindeki çadırları şirketlere ve yardım kuruluşlarına pazarladığı ortaya çıktı. Yıkım ve enkaz kaldırma çalışmaları halk sağlığı ve çevre sorunları yaratacak biçimde yürütülmeye devam edildi. AKP iktidarı tüm bu fiyaskolarını ve beceriksizliklerini bastırabilmek için her zaman olduğu gibi farklı kesimleri hedef haline getirmeye çalıştı.”

ifadelerini kullandı.

Etkinlik, açıklamaların ardından depremde hayatını kaybeden yurttaşlar için mumlar yakıldı, karanfiller bırakılarak sona erdi.

http://tanvakti.com

reklam