reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Boğaziçi Üniversitesi’nde havuz ve fitnesste cinsiyet ayrımı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Boğaziçi Üniversitesi’nde havuz ve fitnesste cinsiyet ayrımı
reklam

Boğaziçi Üniversitesi’nde havuz ve fitnesste cinsiyet ayrımı

Boğaziçi Üniversitesi’nde baskı ve akademik özgürlüğe yönelik müdahaleler bitmiyor.  Şimdi de kapalı havuz ve fitness salonuna cinsiyet ayrımı getirildi.

Uzun bir süredir Boğaziçi Üniversitesi’ne yönelik baskı ve üniversitenin akademik özerkliğine yönelik müdahaleler ve Boğaziçi akademisyenlerinin hak ihlallerine karşı eylemleri de devam ediyor…

Son olarak üniversitede bulunan kapalı havuz ve fitness salonuna ‘cinsiyet ayrımı’ getirildi.

Üniversite tarihinde görülmeyen bir uygulama;

Boğaziçi yönetimi tesisi kadınlara ve erkeklere yönelik olarak hizmet vermek üzere saat ayarlaması altında bir değişiklik yaptı.

Üniversitede daha önce öğrenci kulüpleri kapatılmış, yerine 15 kişilik koğuş adıyla öğrenci yurtları yapılmış,  15 dakikalık sessiz protesto eylemine katılan öğretim üyeleri hakkında yasal olmadığı ve üniversite işleyişini bozduğu gerekçesiyle rektörlük tarafından disiplin soruşturması başlatmıştı.

Boğaziçi Üniversitesi, emekli öğretim üyesi, yazar Murat  Gülsoy’un okula girişi yasaklanarak Murat Gülsoy ile Bilim, Sanat &  Edebiyat” etkinliği de iptal edilmişti.

100 YILLIK DURUŞ BOZMAYA ÇALIŞILIYOR

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinden Cem Say;

 “Üsküdar Belediyesi’nden Eyüpsultan Belediyesi gibi çeşitli belediyelerden idari kadroya geçenler oldu. Bunlar da demek ki böyle alışmışlar ki bu uygulamaları hayata geçiriyorlar. Boğaziçi’nin 100 yılık duruşu var başka yerlerde gördüğümüz tuhaflıkları şimdi burada görüyoruz. Bu kurallar çiğnenince burası üniversite olmaktan çıkıyor. Genç öğretim üyeleri tamamen hak ettikleri yükselme gibi şeylerin karşılığını bulamadığı için istifa ederlerse bir yandan da paraşüt yöntemle birilerinin tanıdıkları onların yerine yerleştirilse tabelasında üniversite yazan yüzlerce kurum ve Boğaziçi de onlardan farklı olmaz. Bu Türkiye için iyi mi kötü mü bunu da halkımız düşünsün. Biz ise buranın üniversite olması ve öyle kalması için kendi çapımızda kural dışı atamalar, gece yarısı enstitü kurulması gibi şeylerle dava açarak hukuk boyutunda mücadeleyi sürdürmeye çalışıyoruz”

ifadelerini kullandı.

http://tanvakti.com

reklam