reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Milli Eğitim Bakanı hakkında suç duyurusunda bulundu…

Yayınlanma Tarihi : Google News
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Milli Eğitim Bakanı hakkında suç duyurusunda bulundu…
reklam

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in Milli Eğitim Bakanlığı’nın tarikat ve cemaatlerle iş birliği yapmaya devam edeceğini söylemesi üzerine ÇYDD, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

ÇYDD’nin konu ile ilgili açıklaması şöyle;

“Türkiye Cumhuriyeti; demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Dolayısıyla, Milli Eğitim Bakanı’nın devletin en yüce makamında yaptığı tarikatlar ve cemaatler ile iş birliklerinin devam edeceğine yönelik açıklamaları kabul edilemez niteliktedir.

“Milli Eğitim Bakanı’nın TBMM’de yaptığı tarikatlar ve cemaatler ile iş birliklerinin devam edeceğine yönelik açıklamaları devletin laik ve demokratik niteliğine açık bir saldırı niteliği taşımaktadır. Bununla birlikte; mevcut açıklamaların Anayasa, 430 ve 677 sayılı Devrim Kanunları, Milli Eğitim Temel Kanunu ve Türk Medeni Kanununa aykırı olması ve TCK madde 215 ‘’Suçu ve Suçluyu Övme Suçu’’ kapsamına girmesi gerekçesiyle Anayasa’nın ihlal edildiğinin kabul edilmesidir. Sayın Bakan’ın konuşmasında net bir şekilde ifade edilen tarikat ve cemaatlerle iş birliği yapma kararlılığı; laik ve bilimsel eğitim sistemine karşı bir politikayı ve saldırıyı ortaya koymaktadır. Türkiye Cumhuriyeti; demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Dolayısıyla, Milli Eğitim Bakanı’nın devletin en yüce makamında yaptığı tarikatlar ve cemaatler ile iş birliklerinin devam edeceğine yönelik açıklamaları kabul edilemez niteliktedir.”

 

reklam