reklam
reklam
DOLAR31,2023% 0.18
EURO33,8571% 0.11
STERLIN39,5411% 0.07
FRANG35,4854% 0.19
ALTIN2.038,96% 0,29
BITCOIN1.922.8097.79
reklam

Cumartesi Anneleri’nden Akşener’e tepki…

Yayınlanma Tarihi : Google News
Cumartesi Anneleri’nden Akşener’e tepki…
reklam

Beş yıl sonra 11. kez (toplam 982. hafta) Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması yapan cumartesi Anneleri,   İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “Geçmişte siyasi cinayetlere tanık olduk ama mertçeydi” sözlerini protesto etti.

1995 yılından itibaren gözaltında kaybedilen yakınlarına ne olduğunu sormak ve  faillerin yargılanması için İstanbul Taksim’deki Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri basın açıklaması yaptı. Açıklamada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in sözlerini de protesto etti.

İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri; ”Akşener’in açıklaması suçun itirafıdır. Eğer mertçe işlendiyse neden bu suçlar hala karanlıkta. Neden hala failler yargılanmaktan korkuyorlar. Neden biz 28 yıldır mücadele ediyoruz? Neden biz her hafta susturuluyoruz?”

dedi.

 

İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri;

1996 yılında gözaltına alınan ve 1 ay sonra işkence yapılmış halde cansız bedeni  bulunan Abdullah Canan için;

“43 yaşındaki Abdullah Canan, Yüksekova’da yaşayan bir iş insanıydı. 17 Ocak 1996 sabahı … Yüksekova – Van karayolunda askerler tarafından otomobili durdurularak gözaltına alındı. Askeri bir araçla Yüksekova Dağ Komando Taburu’na götürüldü. 21 Şubat 1996 tarihinde Abdullah Canan’ın ağır işkence görmüş cansız bedeni köylüler tarafından bulundu.   Ailesi,  Yüksekova Dağ Komando Tabur Komutanı Binbaşı Mehmet Emin Yurdakul aleyhine suç duyurusunda bulundu.  …Davada, sanıklar hakkında beraat kararı verildi.  1 Aralık 1997 tarihinde ailesi AİHM’e başvurdu. AİHM, ‘Aralarında askeri personelin de yer aldığı tanık beyanlarından da anlaşılacağı üzere Abdullah Canan’ın gözaltında öldürüldüğü mahkememizce saptanmıştır.’ tespitinde bulundu.  Gözaltında kaybedilişinin 28. yılında bir kez daha hatırlatıyoruz:

Savcılık ifadelerinde, mahkeme tutanaklarında, TBMM Araştırma Komisyonu Raporu’nda, Yargıtay Başsavcısı’nın Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na yaptığı itiraz yazısında, AİHM kararında Abdullah Canan’ı gözaltına alanlar, işkence ile katleden ve kaybedenlerin isimleri yazılıdır. Devlet, Abdullah Canan’ın gözaltında kaybedilmesindeki sorumluluğunu üstlenmeli, fail ve sorumlular üzerindeki koruma kalkanı kaldırılarak yeniden yargılanıp cezalandırılmaları sağlanmalıdır. Kaç yıl geçerse geçsin Abdullah Canan için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten; devletin evrensel hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan vazgeçmeyeceğiz.”

açıklamasını yaptı.

Kayıp yakınları Galatasaray Meydanı’na karanfil bıraktıktan sonra ayrıldı.

http://tanvakti.com

reklam