reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Eğitimde dinselleşmede yeni adım

Yayınlanma Tarihi : Google News
Eğitimde dinselleşmede yeni adım
reklam

Eğitimde dinselleşmede yeni adım

Diyanet, imamların okulda görevlendirildiği ÇEDES’ten sonra şimdi de Gençliğe Değer projesi adı altında yeni bir proje başlatıyor.

Diyanet, il milli eğitim müdürlüklerine resmi yazı gönderip imamlara kolaylık sağlanmasını istedi.

Diyanet, Ordu Fatsa’da il Milli Eğitim müdürlüklerine yazı gönderdi. Yazıda imamlara gerekli kolaylığın sağlanması isteniyor. Yazı sonrası  ilçe milli eğitim müdürlüğü de tüm okul ve kurumlara, imamlara gerekli kolaylığın sağlanması için yazı gönderdi.

Diyanet  Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES) projesiyle  4-6 yaş okul öncesinde Kuran kursları ile imamları okulda görevlendirmişti.

Şimdi de “Gençliğe Değer” adı altında yeni bir proje başlatarak,  il ve ilçe müftülükleri, bölgelerinde il ve ilçe milli eğitim müdürlükleriyle iletişime geçmeye başladı.

Fatsa (Ordu) ilçe müftüsü Aziz Bul,  ilçe milli eğitim müdürlüğüne 18 Ekim’de bir yazı göndererek Gençliğe Değer projesi ile her bir din görevlisinin 10 gence ulaşması ve rehberlik etmesi hedefinde  ilgili görevlilere kolaylık sağlanmasını belirtti. Yazı sonrası  İlçe milli eğitim müdürlüğü, ilçede bulunan okulların tümüne konuyla ilgili gerekli kolaylığın sağlanması konulu yazı gönderdi.

Eğitimciler, projenin Cumhuriyetin olmazsa olmazı laiklik ilkesine aykırı olduğunu ve kabul edilemeyeceğini söyledi.

Proje ve talimatlar ile ilgili olarak Eğitim-Sen Ordu Şube Başkanı Sezgin Yılmaz,

“Eğitim sistemini tamamen dini söylemler üzerinden biçimlendirme uygulamalarına her geçen gün yenilerinin eklendiğini, bilimsel, laik eğitim veren okullarımızı Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, cemaatler ve vakıflar ile yapılan protokoller ile dini eğitim kurumları haline getirmiş durumda. Laik eğitim karşıtı adımlar Cumhuriyetin 100. yılında özellikle hız kazandı. Cumhuriyetin 100. yılını coşku ile kutlamaya çalıştığımız bu günlerde, Cumhuriyetin olmazsa olmazı laiklik ilkesine aykırı bu tutum ve durum kabul edilemez. Devletin bütün inançlar karşısında eşit ve tarafsız olması gerekirken belli bir inanç sisteminin kurallarını dayatma haline getirdiği bu tutumunu da kabul etmeyeceğiz.”

ifadesini kullanarak proje ve resmi yazışmaya tepki gösterdi.

http://tanvakti.com

reklam