reklam
reklam
DOLAR32,7569% -0.11
EURO35,1083% -0.01
STERLIN41,5109% -0.19
FRANG36,7807% -0.2
ALTIN2.453,38% -0,19
BITCOIN66.739,990.727
reklam

Eğitimde Müfredat değişikliği…

Yayınlanma Tarihi : Google News
Eğitimde Müfredat değişikliği…
reklam

Eğitimde müfredat değişikliği…

Fıtrat ve şahsiyet değerlerinin öne çıkarıldığı bilimden uzak eğitim.

Aralık ayı başında MEB, eğitimde dini içerikli konulara ağırlık vereceği müfredat değişikliği yapacak. Fıtrat ve şahsiyet konularının ele alınacağı değişiklikle bilimsel eğitimden uzaklaşılıyor.

Öncelikle ilkokul, ortaokul ve lisenin ilk kademelerinde gerçekleştirilecek yeni müfredat ve okulöncesi eğitime kadar yaygınlaştırılan değerler eğitiminin tüm kademelerde uygulamaya geçirilmesi öngörülüyor.

Bakanlığın dini eğitim, araştırma ve öğrenci odaklı yeni müfredat çalışmalarında, eğitime bakış açısını da yeniden ele alarak, bilimsel ve modern eğitim yaklaşımından vazgeçilmesini gündeme aldığı,  fıtrat, şahsiyet ve vatan sevgisi gibi değerleri öne alacak bir müfredat öngörüyor.

MEB’in ders kitaplarının yanı sıra yardımcı kaynaklar konusunda da çalışması bulunuyor. Ücretleri ve kimi zaman zorunlu tutulması nedeniyle eleştirilen yardımcı kaynaklar konusunda inisiyatif alacağı belirtilen bakanlığın, “yardımcı kaynak konusunda baskı yapılmamasını” isteyeceği ve “öğrencilerin dünya klasikleri ile milli kültürü yansıtan kitapları okumalarının özendirileceği” aktarılıyor. Diğer yandan yeterli öğretmen ataması yapılmaması nedeniyle büyüyen öğretmen açığı ücretli öğretmenlerle kapatılırken,  Öğretmen Akademileri kurularak, öğretmen yetiştirmek için yeni bir modele geçilmesi MEB tarafından planlanıyor.

http://tanvakti.com

 

 

reklam