reklam
reklam
DOLAR32,3344% 0.06
EURO34,4831% -0.61
STERLIN40,3739% -0.52
FRANG35,4100% -0.29
ALTIN2.492,86% 1,29
BITCOIN2.345.9211.132
reklam

Hrant Dink cinayeti faili Ogün Samast ifade verdi…

Yayınlanma Tarihi : Google News
Hrant Dink cinayeti faili Ogün Samast ifade verdi…
reklam

Hrant Dink cinayeti faili Ogün Samast ifade verdi…

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen davanın 2. duruşmasında fail Ogün Samast ifade verdi.

Bugün, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde Gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili 5’i polis, 12 sanığın, Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, örgüt üyeliği ve örgüt adına suç işleme suçlamalarıyla yeniden yargılandığı davanın 2. duruşması yapıldı.  

19 Ocak 2007’de öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in faili Ogün Samast’a Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek  suçundan 12 yıla kadar hapis istemiyle açılan yeni davada,  Yasin Hayal ve Erhan Tuncel’in de olduğu 11 sanığın yargılandığı dava birleştirilmişti.

Sanıklardan Yasin Hayal, daha önce açılan ve Ocak 2012’de hükme bağlanan Hrant Dink cinayeti davasında “tasarlayarak öldürmeye azmettirmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Bugün yapılan duruşmada SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) ile bağlanan Samast ve bazı sanıklar ifade verdi. Samast ifadesinde;

”Olaydan önce 2006 yılında Erhan Tuncel’in evinde toplandık. Erhan Tuncel ile Yasin Hayal arasında mutfakta bir konuşma geçti. “Ben o sırada salondaydım. Erhan’ın, Yasin’e, ‘Ramazan ve Ali Fuat müdür arkamızda, rahat ol’ gibi şeyler söylediğini duymuştum. İkisi arasında duyduğum konuşma bundan ibaret… “Yasin, ‘Bu işten vazgeçersen senin de başın belaya girer’ diye beni tehdit ediyordu. Yasin’den korkuyordum. Yasin sıradan vatandaş değil, McDonalds’ı bombalamıştı başka eylemleri vardı. Yasin yüzünden istemediğim olaylara dahil oldum. “Ben korkuyordum 16 yaşındaydım. Erhan ve Yasin, ‘sırtın sağlam, rahat ol, başına bir iş gelmeyecek, emniyet arkamızda, devlet arkamızda istediğinizi yapın, geniş takılın’ diye konuşmalar yapıyordu.”

dedi.

Olaydan sonra polis ya da jandarma tarafından “ayrıcalık” veya “destek” görüp görmediğini soran Mahkeme başkanına Ogün Samast;

“Samsun’da o konuşmalar olmuştu, ‘rahat ol koçum, aslansın, sana kimse bir şey yapamaz’ gibi söylemlerde bulunmuşlardı. Samsun Emniyet’teki görüntü ve ifade kayıtlarında da var bunlar”

dedi.

O dönemde İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü görevini yapan Ali Fuat Yılmazer 2015’te tutuklandı.

Bugün yapılan duruşmada Ali Fuat Yılmazer’in avukatı;

 “Erhan Tuncel ve Ogün Samast’a gelmeden önce, İstanbul ve Trabzon’daki görevliler zaten gerekenleri yapmamışlar. Gerekli önlemler alınmadığı için bu cinayet işlenebildi. “O yıllarda ortada bir kumpas değil gerçekten de bir eylem planı vardı. Hrant Dink’in öldürülmesiyle Ergenekon örgütü bizce amacına ulaşmıştır. Maksat gerçeğe ulaşmaksa bu yönlerine bakmak lazım. Bu davada henüz gerçeklere ulaşılmadı”.

dedi.

Duruşma sonrasında Samast için adli kontrol uygulamasının devamına karar verildi.

Ogün Samast 24 Ocak 2007’de tutuklanmış, ve  suçu işlediğinde 18 yaşının altında olduğu için çocuk mahkemesinde yargılanmış, cezasına üçte bir indirim uygulanarak 21 yıl 6 ay ceza almıştı. Ayrıca ruhsatsız silah taşımak suçundan da cezası indirilerek  1 yıl 4 ay hapis ve 600 lira adli para cezasına çarptırılmış, 15 Kasım’da da Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan şartlı tahliyesi gerçekleşmişti.

Silivri 3. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından da Samast’ı cezaevinde, gardiyanlara saldırdığı için açılan davada 5 yıl 1 ay 13 gün hapis cezası verilmişti.

Hrant Dink cinayeti ile ilgili  130 duruşma yapılmış ve 26 Mart 2021’de Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek ağırlaştırılmış müebbet cezası almıştı.

Fethullah Gülen, Zekeriya Öz, Ekrem Dumanlı ve Adem Yavuz Arslan dahil 13 firari sanığın dosyaları ayrılmış ve mahkeme, cinayetin Fethullah Gülen yapılanmasının amaçları doğrultusunda işlendiği kanaatine vararak  Ogün Samast, Erhan Tuncel, Yasin Hayal ve Tuncay Uzundal’a “FETÖ üyeliği” suçu ile  savcılığa suç duyurusunda bulunulması kararı vermişti.  Hrant Dink’in faillerinden kamu görevlileriyle ilgili davada ise bazı sanıklara verilen hükmü Yargıtay bozmuştu.

Bir sonraki duruşma 29 Mayıs’ta yapılacak.

http://tanvakti.com

reklam