reklam
reklam
DOLAR32,8427% 0.05
EURO35,2199% 0
STERLIN41,7407% -0.06
FRANG36,8603% -0.05
ALTIN2.446,38% -0,47
BITCOIN66.610,000.625
reklam

Hrant Dink davası yeniden…

Yayınlanma Tarihi : Google News
Hrant Dink davası yeniden…
reklam

Hrant Dink davası yeniden…

Yargıtay’ın bozma kararı verdiği Hrant Dink cinayeti davası yeniden görülüyor.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 78 sanığın yargılandığı dava, Yargıtay’ın 15 sanığa verdiği bozma kararı sonrası yeniden görülecek.

Heyet, duruşmayı 10 Ocak 2024’e erteledi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde , 7 tutuklu sanığın bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi ile bağlanarak yapıldığı duruşmada, sanık avukatları, Dink ailesinin avukatları ile Cumhurbaşkanlığı avukatı da hazır bulundu.
Duruşmada tutuklu sanık eski astsubay Yavuz Karakaya;

“Adil ve eşit yargılanmadım. Günah keçisi haline getirildim. Suça iştirakimi ortaya koyan tek bir tanık, tape kaydı, ihbar yok. Ben tutuksuz yargılanıyorken bir anda en üst seviyeden ceza aldım ve tutuklandım. Tutuksuz yargılanıyorken dosyaya hangi delilin girmesiyle tutuklandığımı bilmiyorum. Yıllar sonra suçlu ilan edildim sonra geriye doğru delil arandı. Sentetik deliller ortaya kondu”

şeklinde savunma yaptı.

Davada Cumhuriyet savcısı, sanıkların tutukluluk hallerinin devamını talep etti.

Dink ailesi avukatı Bahri Belen, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin dosyada yer alan 131 sayfalık delil klasörünü dikkate almadığını söyledi.

Mahkeme heyeti, Yargıtay’ın bozma ilamına uyulmasına karar verdi. Duruşma 10 Ocak 2024 tarihinde yapılacak.

Mahkeme heyeti,  sanıklar Gazi Günay, Hasan Durmuşoğlu, Muharrem Demirkale, Okan Şimşek, Osman Gülbel, Veysal Şahin ve Yavuz Karakaya’nın tutukluğunun sürmesine,  taraflara dosyalarının ayrılması talebi için 1 aylık süre verilmesine ve dosyanın savcılığa gönderilmesine karar vererek, Sanık Faruk Sarı hakkındaki yakalama kararının beklenmesi için duruşmayı 10 Ocak 2024’e erteledi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesi davasında, Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin yer aldığı 78 sanıklı (6’sı tutuklu, 13’ü firari) dava, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 26 Mart 2021’de karara bağlanmıştı.

Mahkeme, dönemin kamu görevlileri tutuklu sanıklar Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer’in de bulunduğu 26 sanığı 3 yıl 4 ay ila ağırlaştırılmış müebbet arasında değişen hapis cezalarına çarptırmış, eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun ve dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah dahil 39 sanık hakkında düşme ve beraat ile ret kararı vermiş, haklarında yakalama kararı olan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, Ekrem Dumanlı ve Zekeriya Öz’ün de aralarında bulunduğu 13 firari sanığın ise dosyasını ayırmıştı.

Sanıklara verilen cezaların yetersiz olduğunu öne süren Dink ailesi avukatlarının karara itirazı nedeniyle dosya İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nce ele alınmış, ancak 5 Mayıs 2022’de, sanıklar, avukatları ve müdahillerin yaptığı istinaf başvurularını inceleme sonrasında ise yerel mahkemenin kararını usul ve yasaya uygun bulmuştu.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 62 sanığın temyiz incelemesi için, Eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek’e “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis kararını 21 Haziran’da onamış, diğer sanıklar hakkındaki “tasarlayarak kasten öldürme”, “tasarlayarak kasten öldürmeye yardım”, “silahlı terör örgütüne üye olma”, “silahlı terör örgütüne yardım” suçlarından verilen mahkumiyetlerin bazılarını onamış,  bazılarını da sanıklar hakkında verilen cezaların azlığı nedeniyle bozmuştu.

Dairenin bozma hükmü verdiği sanıklar eski subay Muharrem Demirkale, eski Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz, Osman Gülbel, Yavuz Karakaya, Bekir Yokuş, Hasan Durmuşoğlu, Faruk Sarı, Mehmet Ayhan, Onur Karakaya, Okan Şimşek, Gazi Günay, Veysal Şahin, Volkan Şahin, Şükrü Yıldız ve Mehmet Ali Özkılınç  ile ilgili dosyayı yerel mahkemeye göndermişti.

http://tanvakti.com

reklam