reklam
reklam
DOLAR31,4211% 0.16
EURO34,0999% 0.09
STERLIN39,8285% 0.13
FRANG35,5721% 0.11
ALTIN2.100,68% -0,01
BITCOIN1.996.5752.541
reklam

MALTEPE BAKİRELER ANITI YENİ YERİNDE…

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
MALTEPE BAKİRELER ANITI YENİ YERİNDE…
reklam

MALTEPE BAKİRELER ANITI YENİ YERİNDE…

Bakireler anıtının denizin ortasındaki yerinden yol kenarına hüzünlü bir taşınma öyküsü…

Bundan yetmiş yıl önce yaptırılan bir dönem Maltepe’nin sembolü olan, Süreyya Plajı sakinlerinin yüzerken durup dinlendiği, Bakireler Anıtı uzun süredir yol kenarına terk edilmişti.

Bir zamanlar Süreyya Paşa Plajı’nın ortasında yer alan bu yapı şimdi yol kenarında.

Anıt, Maltepe sevdalısı Osmanlı Hava Kuvvetleri’nin kurucusu Süreyya İlmen tarafından Süreyya Plajı’nın ve Maltepe’nin sembolü olması amacıyla yaptırıldı.

İlmen, İdealtepe ile Maltepe sahili arasında bulunan kendisine ait sebze bahçesini plaj yapmak üzere yıktı ve üç yüz metrelik kıyısı ve deniziyle Süreyya Plajı yıllarca herkesin ilgisini çekti.

Anıt, 1953 yılında kıyıdan 50 metre kadar uzaklıkta, denizin ortasındaki kayaların üstüne inşa edildi.

Süreyya Paşa’nın Anılarından:

“Eski Yunan tarihinde, bir Bakireler Mabedi (Temple de Vierges) ve bu mabedi ziyaret ve tavaf eden genç ve gelinlik kızların çabuk koca buldukları efsanesi mevcut olduğu cümlece malumdur. Elyevm Avrupa parklarında ve sular kenarında ve sinema filmlerinde tesadüf edilmekte olan mabedin şekli hoşumuza gittiği cihetle, biz de sahilden elli-atmış metre uzakta ve deniz altında mevcut üç, dört büyük kaya parçası üzerinde plajımızın sembolü olmak üzere bu mabed şeklinde altı direk ve bir kubbeden bir deniz mabedi inşa ettik, plajımızı süsledik.”

Bakireler Anıtı, Yunan mitolojisinde evlenmek isteyen genç kızların ziyaret ettiği denizin içinde bulunan bir tapınaktı.

Anıtın içerisinde ise bir “Venüs” heykeli yer alıyordu. Bekar kadınlar ve genç kızlar anıta kadar yüzer ve dua ederlerdi. Anıt altı kolondan oluşmakta ve dört metre yüksekliğinde idi. Anıt zaman içerisinde ne yazık ki eski görünümünü kaybetti. Yıllar içinde artan nüfus ve değişen mimari yapı, anıtın yer aldığı denizin ve sahilin doldurulması yapılan yol, orada bulunan plaj yıkıldı ve oteller yıkıldı. Ne yazık ki anıtın içindeki Venüs heykeli de dolgunun içinde kayboldu.

Yıllarca bir süpermarketin otoparkının içinde yer alan ve eski görünümünden eser kalmayan anıt, betonların içinde yalnız ve kimsesiz duruyordu.

Eski Maltepeliler:

”Bakireler anıtı nihayet yeni yerine kazasız belasız taşındı. Büyük bir titizlikle bakireler anıtı yeni yerini buldu. Bu kadar uğraşımız boşa gitmedi. Şimdi sırada anıtı görsel olarak iç ve dış turizme hazırlamak ve pazarlamak çok iyi bir tanıtım yapmak(genç kızların buraya gelerek hayırlı bir kısmet bulmaları için adakta bulunmaları havuza para atmaları. Dilekleri olursa tekrar gelecekler… Bundan Maltepe turizm açısından kazançlı çıkacaktır. Bunun dünyada örnekleri var. İtalya’da Aşk Çeşme’si.. Emeği geçen herkese teşekkürler. Hayırlı ve uğurlu olsun. Bizim hayalimiz gerçekleşti…^^

Hazırlayan: Nurhan Özgel
reklam