reklam
reklam
DOLAR32,2035% 0.06
EURO35,0412% 0.13
STERLIN40,9918% 0.13
FRANG35,4314% 0.23
ALTIN2.503,31% -0,28
BITCOIN71.263,646.316
reklam

MEB’den “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” yeni müfredat…

Yayınlanma Tarihi : Google News
MEB’den “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” yeni müfredat…
reklam

MEB’in, hazırladığı yeni müfredatta tüm derslerde dine referans yapılırken Atatürk ve Cumhuriyet  ifadeleri seyreltildi. Müfredata cihat, kamil insan ifadeleri girdi

MEB, Anadolu imam hatip liselerinin dokuzuncu sınıflarında okutulacak Temel Dini Bilgiler kitabında dijital uygulamaların olanaklar ölçüsünde eğitim süreçlerine dahil edilmesi gerektiği ifade edilirken, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın geliştirdiği uygulamalar referans gösterildi.

Tarih Dersi Öğretim Programı’nda daha önce “Kuruluş-Yükselme-Duraklama-Gerileme” ve “Dağılma” olarak beş ana başlıkta incelenen Osmanlı Devleti  yeni programda altı başlıkta ele alındı. Osmanlı’nın dağılma döneminin anlatıldığı ünite, Savaşlar Sarmalında Osmanlı olarak değiştirilirken, Duraklama dönemi de Dönüşüm Sürecinde Osmanlı başlığıyla anlatıldı.

Sosyal Bilgiler ve Tarih dersleri öğretiminde “Osmanlı Devleti’nin bir cihan devleti hâline gelmesinde etkili olan politikalara, değişen dünya dengeleri karşısında Osmanlı Devleti’nin uygulamaya koyduğu yeniliklere ve Osmanlı kültür ve medeniyetine” değinileceği ifade edildi.

İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi’nde eğitimcilere yönelik olarak “Öğrencilerden yakın dönemde Türkiye’de bilim, teknoloji, kültür, eğitim ve spor alanlarında meydana gelen gelişmelerden birine ilişkin basit düzeyde bir araştırma yapmaları ve ulaştıkları sonuçları rapor olarak sunmaları istenebilir” önerisi yer aldı.

Fen Bilimleri dersinde “Canlılar ile evrenin oluşumu” konusunu inceleyen paragrafta da sure ve ayetlere atıf yapıldı. Canlıların ve evrenin oluşumu hakkında edinilen bilgilerden hareketle, “Allah, insan ve evren arasında ilişki” kurulacağı belirtilerek, “Müminun suresinin 14 ve Zümer suresinin altıncı ayetlerinden yararlanılarak insanın anne rahminde geçirdiği evreler ile insanın oluşumu hakkında edinilen bilgiler arasında bağ kurulur. İnsanın ve evrenin yaratılış özellikleri ile amaçları hakkında Kur’an, Kur’an ilimleri ve bilimsel kaynaklardan bilgi toplanır” denildi.

Örgün eğitim dokuzuncu sınıf öğrencilerine okutulan Temel Dini Bilgiler Dersi’nde ise “Öğrencilerden günlük hayatlarında Allah ile nasıl bir ilişki kurduklarına dair örnekler” ödev konusu oldu.

Temel eğitim 12’nci sınıf din dersi programında “İslam ve barış konusu” ele alınırken Cihat kavramına yer verilmesi gerektiği, Cihadın Çanakkale Muharebeleri, Millî Mücadele süreci ve 15 Temmuz’da olduğu gibi barışı sağlama ve vatanı savunmadaki rolüne vurgu yapılır” ifadeleri yer aldı.

Matematik’te 12’nci sınıf konusu olan integral konusu programdan çıkarıldı.  Mevcutta, “Oldukça sınırlı ve işlem odaklı şekilde sunulduğu” belirtilen integral kavramı yerine limit ve türev kavramlarının daha kapsamlı şekilde ele alındığı belirtildi.

Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili yazılan ve eski müfredat programında yer almasına karşın seyreltilerek, bazı ifadeler yeni müfredattan çıkarıldı.

MEB’in, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında yayımladığı öğretim programları ortak metninde ahlaklı, erdemli ve kamil insan” vurguları  yer alıyor.

Müfredat taslağı bir süre internet sitesinde kalacak.  Müfredat ile ilgili  öneri ve görüler alınarak güncellenerek son şeklini bulacak. Müfredatın 2024-2025 eğitim öğretim dönemi itibarıyla uygulanmaya başlanacak.

 

reklam