reklam
reklam
DOLAR32,2035% 0.06
EURO35,0412% 0.13
STERLIN40,9918% 0.13
FRANG35,4314% 0.23
ALTIN2.503,31% -0,28
BITCOIN71.263,646.316
reklam

MEB’in gizli müfredat çalışması…

Yayınlanma Tarihi : Google News
MEB’in gizli müfredat çalışması…
reklam

MEB’in gizli müfredat çalışması…

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 2023 yılında başlayan ve gizlice yürütülen müfredatta sadeleştirme adı altında laiklik karşıtı çalışmalar  devam ediyor.  Bakanlık milli ve manevi değerlerin ön plana çıkardığı ve eğitimin bilimsel temelden uzaklaştırılmasına yönelik  olarak “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” adlı bir müfredat değişikliği çalışması yapıyor.

Müfredatta biyoloji derslerinden evrim teorisi kaldırılarak dinsel temeldeki  yaratılış teorisi ekleniyor.  Ortaöğretim matematik dersi konularından “integral” çıkarılıyor.  Kümeler” ve “mantık” konularında sadeleştirme adı altında derslerin sınıfları değiştiriliyor. Bakanlığın “gizlice hazırladığı” müfredatın MEB Talim ve Terbiye Kurulu’na gönderildiği ve onay aşamasında.  Henüz onay çıkmadan da ders kitapları yeni müfredata göre hazırlandığı öğrenildi.

Yeni müfredat çalışması ile ilgili olarak Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay,

“‘Türkiye Yüzyılı’ sloganıyla cumhuriyet alerjisini bir kez daha kanıtlayan anlayış, müfredat değişikliklerini de eğitimin bileşenleriyle paylaşmadan, büyük bir gizlilikle yürüttüğü ortaya çıktı.

Anlaşılan, gözlemlerimiz ve aldığımız duyumlara göre içerisinde müfredatta ve öğretim programı ortak metninde cumhuriyet ve Atatürk karşıtlığı kendini göstereceğini bir kez daha göreceğiz” dedi. AKP’nin 22 yıllık iktidarı süresince her müfredat değişikliğini “sadeleştirme” kılıfında yaptığının da altını çizen Özbay, “Müfredat değişikliğiyle sadeleşmeyi çağdaş, bilimsel ve laik eğitimin son parçalarını da yok ederek yapacakları açık. Bu iktidarın derdi eğitimin tamamen dinselleştirilmesidir”

dedi.

reklam