reklam
reklam
DOLAR32,2053% -0.22
EURO35,1156% -0.22
STERLIN41,0337% -0.05
FRANG35,4067% -0.62
ALTIN2.500,70% 1,40
BITCOIN66.896,770.947
reklam

MİLLİ EĞİTİM’DEN ÖĞRENCİLERE ZORUNLU DİN DERSİ

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

MİLLİ EĞİTİM’DEN ÖĞRENCİLERE ZORUNLU DİN DERSİ

MEB’in yeni kararı ile  ortaokula giden öğrenciler hem zorunlu hem de seçmeli din dersi almak zorunda. Ve Okullarda Arapçanın önü açıldı.

Eğitimciler, Milli eğitim Bakanlığı’nın okullara yapılan dinsel dayatmadan şikayetçi.

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın Tebliğler Dergisi’nde yayınlanan karara göre  ortaokul öğrencilerine zorunlu tutulan dersler şöyle:

İnsan, toplum ve bilim,
Din, ahlak ve değerler,
Kültür, sanat ve spor

Derslerinden en az biri  zorunlu olarak seçilecek.

Dolayısıyla öğrencilerin zorunlu din derslerinin yanı sıra seçmeli din derslerini de alması zorunlu hale getiriliyor.

Eğitimciler MEB’in bu kararını ve din derslerinin zorunlu seçmeli hale getirilmesini eleştirdi.

Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay; 

“Halihazırda etik dışı uygulamalarıyla bu dersleri seçmeli değil ‘dayatmalı’ haline getiren, okul yöneticilerine “din derslerini seçtirmeleri konusunda” her yıl usulsüz talimatlar veren MEB, bu kez bu dayatmayı daha sistemli hale getirmeye yönelik kritik bir adım atmıştır. Böylece öğrenciler artık zorunlu din dersinin yanında bir de ‘seçmeli’ zorunlu din dersleri almak durumunda bırakılmıştır.

İlgili kararın beşinci maddesinde aynı zamanda tüm ortaokullarda birinci sınıfta 18 saat Arapça dersi verilebilmesinin önü açılmıştır. Altıncı maddede ise ‘Velilerin talep ettikleri okullarda on ders saatine kadar her türlü eğitici faaliyet uygulanabilir’ ifadesiyle dernek maskesi takmış gerici vakıflarla daha sık etkinlik yapmaya yasal bir kılıf yaratılmaya çalışılmıştır. Aynı gerici uygulama, liseler için de geçerlidir.

“Böylece iktidar bu hamlesiyle 2017’de yaptığı ortaokullarda ve liselerde din kültürü ve ahlak bilgisi ders saatlerini iki ders saatine çıkarmasının ardından arka yollarla bu saatleri daha da artırma yoluna gitmiştir. Türk okullarında Arapçanın önünü açan bu düzenlemenin yanı sıra Anadolu liselerinde ise ikinci yabancı dil olan Almanca ya da Fransızca dersleri zorunlu olmaktan çıkarılıp seçmeli hale getirilmiştir. Eğitimi biraz daha gericileştirecek olan, Cumhuriyetin temel ilkesi olan laiklik ile bariz aykırılıklar taşıyan bu düzenlemeler, eğitim emekçileri açısından da yeni mağduriyetlerin kapısını aralama tehlikesini barındırmaktadır”

açıklamasını yaptı.

Yeni düzenlemeyle ortaokullardaki din derslerinin dört saate çıkarılıyor.

http://tanvakti.com

 

 

 

reklam