reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Okul Öncesi Eğitimde Mescit Zorunluluğu Danıştayda…

Yayınlanma Tarihi : Google News
Okul Öncesi Eğitimde Mescit Zorunluluğu Danıştayda…
reklam

Okul Öncesi Eğitimde Mescit Zorunluluğu Danıştayda…

Okul öncesi eğitim kurumlarında mescit zorunluluğu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitimi dini esaslara göre dizayn edemez itirazıyla  Danıştaya taşındı.

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Deniz Yücel, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından getirilen okul öncesi eğitim kurumlarında mescit zorunluluğu ile ilgili yönetmeliğin durdurmak için  Danıştay’a taşıdı.

Deniz Yücel konuyla ilgili görüşlerini,

“Kabul etseniz de etmeseniz de laiklik ilkesi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin zorunluluğudur, vazgeçilemez. Devletin dini olmaz, devlet tüm dini inançlara eşit mesafede olmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı eğitim sistemini dini esaslara göre dizayn edemez. Çocuklarımız üzerinden oynanan kirli oyunlarınıza asla sessiz kalmayacağız. Ne laikliği tartışmaya açarız, ne de ücretsiz eğitim hakkından vazgeçeriz. Hayati olan anaokuluna mescit açmak değildir, çocuğun beslenme problemidir, çocuğun başarı düzeyidir.

Milli Eğitim Bakanlığı akıllara ziyan bir yönetmelik çıkardı. Bu yönetmelikle anaokullarına mescit açılması zorunlu hale getirilirken, kayıt parasına da yasal kılıf uydurulmaya çalışılıyor. Bu yönetmeliğin iptali için Danıştay’da dava açıyoruz. Okulları medreseleştirmenize, ücretsiz eğitim hakkını sabote etmenize, laik ve sosyal devlet anlayışını yok etmenize izin vermeyeceğiz.

Anayasa’mızın 42. maddesine göre eğitim ve öğretim, Atatürk ilke inkılapları doğrultusunda çağdaş bilim ve eğitim esasına göre yapılır. Kabul etseniz de etmeseniz de laiklik ilkesi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin zorunluluğudur, vazgeçilemez. Devletin dini olmaz, devlet tüm dinlere ve inançlara eşit mesafede olmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı eğitim sistemini dini esaslara göre dizayn edemez. Çocuklarımız üzerinden oynanan kirli oyunlarınıza asla sessiz kalmayacağız. Ne laikliği tartışmaya açarız ne de ücretsiz eğitim hakkından vazgeçeriz. Hayati olan anaokuluna mescit açmak değildir, çocuğun beslenme problemidir, çocuğun başarı düzeyidir. Buradan tüm anne ve babalara, tüm öğretmenlerimize ve eğitimcilere çağrıda bulunuyorum: Çocuklarınızın geleceğine, laikliğe ve Cumhuriyetimize sahip çıkalım.”

diyerek ifade etti.

http://tanvakti.com

reklam