reklam
reklam
DOLAR32,3220% 0.03
EURO34,5022% -0.57
STERLIN40,4439% -0.37
FRANG35,4128% -0.28
ALTIN2.489,65% 1,16
BITCOIN2.339.8790.612
reklam

Özel okullarda milli ve kültürel değerlere aykırı etkinliklerin yasaklanması kararı Resmi Gazete’de yayınlandı…

Yayınlanma Tarihi : Google News
Özel okullarda milli ve kültürel değerlere aykırı etkinliklerin yasaklanması kararı Resmi Gazete’de yayınlandı…
reklam

Özel okullarda milli ve kültürel değerlere aykırı etkinliklerin yasaklanması kararı Resmi Gazete’de yayınlandı…

MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre özel okullarda milli ve kültürel değerlere aykırı etkinlikler yapılamayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına ilişkin Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre özel okullarda milli ve kültürel değerlere aykırı, öğrencilerin psikososyal gelişimine katkı sağlayamayan etkinlikler yapılamayacak.

Sosyal etkinlik ve gelişim merkezi kurumu;

Karar doğrultusunda MEB’e bağlı özel okullarda bir çok konuda değişikliğe gidildi. Bu kapsamda ortaokul öğrencilerinin ilgi ve yeteneklerine göre sosyal, kültürel, sanatsal, sportif faaliyetler ve akademik gelişimlerine yönelik çalışmalar için sosyal etkinlik ve gelişim merkezi adlı yeni bir kurum türü faaliyet gösterecek.

Bina tapu senedi yerine, tapu senedi;

Özel öğretim kurumlarının açılış, devir ve nakil işlemlerinde, ibrazı zorunlu bina tapu senedi ile yapı kullanım izin belgesiyle ilgili değişikliğe gidilerek, işlemlerde bina tapu senedi yerine tapu senedi istenmesi ve yapı kullanım izninin aranmaması için düzenleme yapıldı.

Ayrıca kısmen veya tamamen Hazine ve özel bütçeli idarelerin mülkiyetindeki taşınmazlar ile Vakıflar Genel Müdürlüğü ile idare ve temsil ettiği mazbut vakıflara ait taşınmazlar üzerinde özel öğretim kurumu açılması olanaklı olacak.

Düzenlemeye göre Türk programı uygulayanlar hariç,  milletlerarası özel öğretim kurumlarının uyguladıkları öğretim programlarının uygulanmasında kullanılan  öğretim materyallerinin Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından onaylanması zorunluluğu getirildi.

Okulların yıllık çalışma saatlerinde yapılan değişiklikle; ayrı bir çalışma takviminin uygulanmasında merkezi sınavlar gibi eğitim ve öğretimin genel işleyişine dair hususların dikkate alınması ve kurumlarda milli ve kültürel değerlere aykırı ve öğrencilerin psikososyal gelişimlerine katkı sağlayamayacak etkinliklerin yapılamaması kararı alındı.

Kurum dönüşüm işlemlerinde ise idari soruşturması olan ancak soruşturma konusu olarak kapatmayı gerektirmeyen kurumların dönüşüm işlemlerini tamamlanmasına olanak sağlandı.

Yabancı uyruklu eğitim personeline ön izin belgesi düzenlenebilmesi için gereken denklik belgesinin temininin uzun sürmesi nedeniyle mağduriyetin önlenmesi için denklik belgesinin ibraz edilemediği durumlarda en çok iki yıl boyunca denklik  başvurusu belgesi ile ön izin işlemleri gerçekleştirilebilecek.

Özel okulların başarı notu vb. konularda resmi okullardan farklı uygulama yapmasına sınırlama getirilerek, bakanlığın onayladığı ders kitapları okutulması kararı alındı. Konu ile ilgili olarak kurucu ya da kurucu temsilcisi ve kurum müdürü görev tanımları da düzenlendi.

Yeni düzenlemeye göre, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nda ücretsiz okutmada öncelik sağlanan, harp veya vazife malullerinin ilk-orta öğretim çağındaki çocukları  ve korunma, bakım veya barınma kararı verilen çocukların yerleştirme  işlemleri merkezi olarak yapılacak.

Organize sanayi bölgelerinde eğitim veren meslek liselerinde teşvik kapsamında olmayan alanlara öğrenci kabul eden kurumlarda öğrencilerden ücret alınabilecek.

Çeşitli alanlardaki özel kursların özel öğretim kurslarına dönüşümünün teşviği için işlemlerde kurucu öğrenim şartı aranmayacak ve dönüşüm işlemleri sonunda programı devam eden kursiyerler, programı bitene dek aynı kurumda eğitim almaya devam edebilecek.

Ayrıca, özel öğretim kurslarında zorunlu olan bağımsız giriş şartı da kaldırıldı.

http://tanvakti.com

reklam