reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Schengen vizesi dijital olarak verilecek…

Yayınlanma Tarihi : Google News
Schengen vizesi dijital olarak verilecek…
reklam

Schengen vizesi dijital olarak verilecek…

Avrupa Birliği’nin (AB) yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, AB’nin gerekli altyapıyı hazırlamasının ardından aralarında Türkiye’nin de bulunduğu, Schengen vizesine tabi ülkelerin vatandaşları, belirli koşullar dışında konsolosluk ya da büyükelçiliklere gitmeden, online vize başvurusunda bulunabilecek.

Schengen vizesi için internet üzerinden başvuru yapılmasına olanak tanıyan yeni düzenlemeyi kabul etti.

AB Dışişleri Bakanları toplantısında kabul edilen yeni düzenleme, komisyonun onayının ardından AB’nin resmi gazetesinde yayımlandı. Avrupa Komisyonu’na göre, internet üzerinden Schengen vizesine başvuru yapma olanağı, vatandaşlar ve başvurunun işlenmesi açısından yeni düzenlemenin, seyahat edenler için başvuru sürecini kolaylaştıracak ve  vize taleplerine daha hızlı ve etkili bir şekilde cevap verilebilecek.

Düzenleme, AB Resmi Gazetesi’nde yayınlanarak,  20 gün sonra yürürlüğe giriyor.

Ulusal idarelerin iş yükünü de hafifletecek olan dijital uygulama, vize etiketinin sahteciliği ve çalınması riskini azaltarak Schengen bölgesinin güvenliğini artıracak.

Tek bir web sitesinden başvuruların alınacağı Avrupa Komisyonu tarafından oluşturulacak vize başvuru platformu üzerinden işlem yapılması planlanıyor. AB’ye ait siteye gelen başvurular,  ilgili birlik üyesinin ulusal vize sistemlerine iletilecek. Vize başvurusu sahipleri, ilgili platforma gerekli evrakları yükleyerek, vize ücretlerini de dijital platform üzerinden ödeyebilecek. Vize sonuçlarının site üzerinden  görülebileceği sistemde, Schengen vizesi için konsolosluklara ilk kez başvuru yapanlar, biyometrik verileri geçeli olmayanlar ve yeni pasaport alanlar için şahsen başvuru gerekli olacak.

2024 yılında başlatılacak olan dijital başvuru platformun geliştirilmesi sonrası 2026 yılından itibaren başvuruların başlaması planlanıyor. 2031 yılında da tüm üye ülkeler tarafından dijital başvuru sistemi kullanılacak. Düzenleme işlemlerde hız ve kolaylık sağlayacak.

Yeni sistemle, konsolosluk veya büyükelçiliklere gitmek zorunda kalınmayacağı,  ancak başvuru için istenen belge ve değerlendirme koşullarının aynen devam edeceği vize sisteminde gerekli koşulları sağlayamayanların başvurusu reddedilecek.

Schengen vizesine ihtiyaç duyan kişiler, sistem üzerinde oluşturacakları bir hesapta başvuru formu doldurarak, gerekli belgeleri yükleyecek, daha sonra vize ücretini internet üzerinden ödeyerek başvurularını tamamlayacaklar. Sistem, başvuruyu otomatik olarak ilgili Schengen ülkesine yönlendirecek. Başvuru sahipleri, başvurularının durumunu platform üzerinden takip edebilecek. Vize onaylandıktan sonra, başvuru sahipleri vizelerine internet üzerinden erişebilecek. Vize süreleri online olarak da uzatılabilecek.

Başvuru sahiplerinin kişisel verilerinin korunacağı sistemde  Schengen vizesi vermeyen ve vize bilgi sistemine erişimi olmayan ülkeler, dijital başvuru kapsamında yer almayacak.

Schengen vizesi;

12 yaşından büyükler için 80 euro
6-12 yaş arasındakilere 40 euro.
6 yaşından küçük başvuru sahipleri için ücretsiz

olarak uygulanıyor.

http://tanvakti.com

 

reklam