reklam
reklam
DOLAR32,8427% 0.05
EURO35,2199% 0
STERLIN41,7407% -0.06
FRANG36,8603% -0.05
ALTIN2.446,38% -0,47
BITCOIN66.610,000.625
reklam

Erzincan’da altın madeninde toprak kayması…

Yayınlanma Tarihi : Google News
Erzincan’da altın madeninde toprak kayması…
reklam

Erzincan ilimizde Çöpler Altın Madeni isimli maden ocağında yaşanan toprak kaymasında siyanürlü solüsyon ve toprak etrafa saçıldı. Enerji Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada  olay sonrasında ilk tespitlere göre 9 maden işçisine ulaşılamadığı belirtildi.

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu siyanür iddialarına dair “Şu anda bir sızma söz konusu değil diyerek açıklama yaparken  Çevre ve İklim Değişikliği Bakanlığı ise kayma sırasında akan malzemenin Fırat Nehri’ne ulaşmasının engellenmesi amacıyla Sabırlı Deresi’nin Fırat Nehri’ne ulaştığı menfezin kapaklarını kapattırdıklarını söyledi.

Erzincan İliç’teki Çöpler Altın Madeni, Kanadalı altın maden şirketi Alacer Gold (SSR Mining) ve  Çalık Grubu’na dahil Lidya Madencilik tarafından işletiliyor.

Toprak kayması 13 Şubat 2024 saat 14.30’da gerçekleşti. Kayma sonucunda 9 maden çalışanına ulaşılamadı.  Bölgede arama kurtarma ekiplerinin çalışmaları devam ediyor.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, toprak kayması ile ilgili olarak İliç Cumhuriyet Başsavcılığınca adli soruşturma başlatıldığını iletti. Çevre ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Toprak kaymasının ardından bakanlığın merkez ve İl müdürlüğü Denetim Ekiplerinin bölgeye sevk edildiği,  toprak kayması sırasında akan malzemenin Fırat Nehri’ne ulaşmasının engellenmesi için Sabırlı Deresi’nin Fırat Nehri’ne ulaştığı menfez kapaklarının kapatıldığı, ekiplerin sahada çalışmalarını sürdürdüğü açıklaması yapıldı.

http://tanvakti.com

reklam